Harrows Darts.

HappyBet German Darts Championship Draw
Guests cannot see images in the messages. Please register at the forum by clicking here to see images.
BROTHERS Steve and Tony West will face off in the HappyBet German Darts Championship on Friday when the year's final European Tour event begins in Hildesheim.

Younger brother Steve won through the UK Qualifier to secure his place in the German Darts Championship, and has since created headlines with his brilliant Unibet World Grand Prix win over 11-time winner Phil Taylor.

His Dutch-based brother Tony, a former World Masters champion, came through the European Qualifier to secure his place in a second successive European Tour event, having been a second round loser in the European Darts Grand Prix last month.

The opening day in Hildesheim will also see Australia's Kyle Anderson meet emerging Austrian Rowby-John Rodriguez, while former European Tour winner Mervyn King faces Mark Webster.

Kevin Painter and Robbie Green face Dutch opposition in Yordi Meeuwisse and Christian Kist respectively, while former UK Open finalist Mark Walsh plays Spain's Cristo Reyes.

Former Austrian Darts Open winner Vincent van der Voort takes on Peter Hudson as he begins his bid to secure a Unibet European Championship spot - with the top 32 from the European Tour Order of Merit following this event qualifying to compete in Hasselt next month.

Hungary's Janos Vegso takes on Darren Johnson, while Andy Smith, Eddie Dootson, Steve Hine and Ron Meulenkamp will all face German opposition, with the four Host Nation Qualifiers to be discovered on Thursday night with the knockout at Halle 39.

The 16 seeded players enter the action in Saturday's second round, with the tournament concluding on Sunday with the third round in the afternoon session and the quarter-finals, semi-finals and final in the evening session.

Top seed Michael van Gerwen has won six of the previous nine tournaments this year, with Mensur Suljovic also claiming victory so far in 2016 - both of the other winners, Phil Taylor and James Wade, have not entered.

Of other other seeded players, Peter Wright, Dave Chisnall, Kim Huybrechts, Michael Smith and Daryl Gurney have all reached European Tour finals this year.

[size=2]Online coverage of the PDC European Tour will be available throughwww.LIVEPDC.TV for all subscribers worldwide.

Live coverage with faster streams is also available at the following betting websites: 
[/size]

www.bet365.com - Worldwide
www.betfair.com - UK, Ireland, Spain & Denmark
www.tempobet700.com - Worldwide
www.fonbet.com/en/ - Russia, Ukraine, Kazakhstan, Belarus, Armenia
www.unibet.com - Worldwide
www.happybet.com - Germany
www.williamhill.com - Worldwide

Live Scores will be available at the PDC Live Scores website,https://live.dartsdata.com .

2016 HappyBet German Darts Championship
Draw Bracket

Dave Chisnall (3) v Peter Hudson/Vincent van der Voort
Simon Whitlock (14) v Mickey Mansell/Justin Pipe
Michael Smith (6) v Mark Webster/Mervyn King
Terry Jenkins (11) v Andy Smith/Host Nation Qualifier 1
Benito van de Pas (7) v Cristo Reyes/Mark Walsh
Jelle Klaasen (10) v Rowby-John Rodriguez/Kyle Anderson
Peter Wright (2) v Host Nation Qualifier 2/Eddie Dootson
Joe Cullen (15) v Steve Hine/Host Nation Qualifier 4
Ian White (4) v Kevin Painter/Yordi Meeuwisse
Alan Norris (13) v Andy Boulton/Scott Taylor
Kim Huybrechts (5) v Chris Dobey/Ted Evetts
Stephen Bunting (12) v Steve West/Tony West
Mensur Suljovic (8) v Janos Vegso/Darren Johnson
Gerwyn Price (9) v David Pallett/Brendan Dolan
Michael van Gerwen (1) v Robbie Green/Christian Kist
Daryl Gurney (16) v Ron Meulenkamp/Host Nation Qualifier 3

Schedule of Play
Friday October 14 – First Round
Afternoon Session (1pm-5pm local time, 12pm-4pm BST)

First Round x8
Andy Boulton v Scott Taylor
Mickey Mansell v Justin Pipe
Janos Vegso v Darren Johnson
Ron Meulenkamp v HNQ3
David Pallett v Brendan Dolan
Robbie Green v Christian Kist
HNQ2 v Eddie Dootson
Peter Hudson v Vincent van der Voort

Evening Session (7pm-11pm local time, 6pm-10pm BST)
First Round x8
Steve West v Tony West
Mark Webster v Mervyn King
Chris Dobey v Ted Evetts
Cristo Reyes v Mark Walsh
Andy Smith v HNQ1
Rowby-John Rodriguez v Kyle Anderson
Kevin Painter v Yordi Meeuwisse
Steve Hine v HNQ4

Saturday October 15 – Second Round
Afternoon Session (1pm-5pm local time, 12pm-4pm BST)

Second Round
Gerwyn Price v Pallett/Dolan
Daryl Gurney v Meulenkamp/HNQ3
Alan Norris v Boulton/Taylor
Simon Whitlock v Mansell/Pipe
Stephen Bunting v S West/T West
Terry Jenkins v A Smith/HNQ1
Benito van de Pas v Reyes/Walsh
Ian White v Painter/Meeuwisse

Evening Session (7pm-11pm local time, 6pm-10pm BST)
Second Round
Dave Chisnall v Hudson/van der Voort
Michael Smith v Webster/King
Joe Cullen v Hine/HNQ4
Mensur Suljovic v Vegso/Johnson
Jelle Klaasen v Rodriguez/Anderson
Peter Wright v HNQ2/Dootson
Michael van Gerwen v Green/Kist
Kim Huybrechts v Dobey/Evetts

Sunday October 16
Afternoon Session (1pm-5pm local time, 12pm-4pm BST)

Third Round x8
Played in Draw Bracket order

Evening Session (7pm-11pm local time, 6pm-10pm BST)
Quarter-Finals, Semi-Finals, Final
Played in Draw Bracket order

All games are the best of 11 legs
Guests cannot see images in the messages. Please register at the forum by clicking here to see images.
Reply
Cheers Hamo, some interesting matches tomorrow with the two West lads going up against each other being one of them. Guests cannot see images in the messages. Please register at the forum by clicking here to see images.
Reply
Scores from last nights Host Nation Qualifier

Round 1:
[1] Maik Langendorf – BYE
Michael Döppling – BYE
Michael Hurtz – Patrick Emmerich 6:1
Steffi Lück – Heiko Bütehorn 6:2
Stefan Huwer – BYE
Kevin Knopf – BYE
Fabian Herz – Dennis Günther 6:2
Stefan Stoyke – Andy Kröckel 6:3
[2] Max Hopp – BYE
Frederic Mozelewski – BYE
Dragutin Horvat – Andreas Klöcker 6:1
Pierre Finck – Benjamin Wittmann 6:0
Mick Hasse – BYE
Marvin Eßer – BYE
Orhan Berrak – Markus Kessler 6:2
Mike Holz – Daniel Riedel 6:1
[3] René Eidams – BYE
Thomas Neugebauer – BYE
Marko Puls – Anton Salge 6:3
Frank Gansen – Marko Aschemann 6:0
Bernd Küster – BYE
Nico Schlund – BYE
Garunakumar Markandu – Ole Holtkamp 6:2
Kevin Münch – Justin Webers 6:3
[4] Jyhan Artut – BYE
Daniel Zygla – BYE
Tomas Seyler – Hikmet Albay 6:4
Max Harttrumpf – Alfred Tettampel 6:3
Robert Allenstein – BYE
Karsten Kornath – BYE
Martin Schindler – David Eisenacher 6:4
Edwin Veldhuis – Marcus Jaenisch 6:0

Round 2:
[1] Maik Langendorf – Michael Döppling 6:3
Michael Hurtz – Steffi Lück 6:4
Kevin Knopf – Stefan Huwer 6:2
Stefan Stoyke – Fabian Herz 6:0
[2] Max Hopp – Frederic Mozelewski 6:0
Pierre Finck – Dragutin Horvat 6:4
Marvin Eßer – Mick Hasse 6:3
Mike Holz – Orhan Berrak 6:4
[3] René Eidams – Thomas Neugebauer 6:0
Marko Puls – Frank Gansen 6:3
Nico Schlund – Bernd Küster 6:0
Garunakamur Markandu – Kevin Münch 6:4
[4] Jyhan Artut – Daniel Zygla 6:5
Tomas Seyler – Max Harttrumpf 6:1
Robert Allenstein – Karsten Kornath 6:4
Martin Schindler – Edwin Veldhuis 6:0

Semi final:
[1] Maik Langendorf – Michael Hurtz 6:4
Stefan Stoyke – Kevin Knopf 6:1
[2] Max Hopp – Pierre Finck 6:0
Mike Holz – Marvin Eßer 6:5
Marko Puls – [3] René Eidams 6:5
Garunakamur Markandu – Nico Schlund 6:2
[4] Jyhan Artut – Tomas Seyler 6:3
Robert Allenstein – Martin Schindler 6:5

Final:
Stefan Stoyke – [1] Maik Langendorf 6:1
Mike Holz – [2] Max Hopp 6:3
Marko Puls – Garunakamur Markandu 6:2
Robert Allenstein – [4] Jyhan Artut 6:4

Qualifiers:
HNQ1: Stefan Stoyke
HNQ2: Mike Holz
HNQ3: Marko Puls
HNQ4: Robert Allenstein
Reply
This makes todays matches

Afternoon Session (1pm-5pm local time, 12pm-4pm BST)
First Round x8
Andy Boulton v Scott Taylor
Mickey Mansell v Justin Pipe
Janos Vegso v Darren Johnson
Ron Meulenkamp v Marko Puls
David Pallett v Brendan Dolan
Robbie Green v Christian Kist
Mike Holz v Eddie Dootson
Peter Hudson v Vincent van der Voort

Evening Session (7pm-11pm local time, 6pm-10pm BST)
First Round x8
Steve West v Tony West
Mark Webster v Mervyn King
Chris Dobey v Ted Evetts
Cristo Reyes v Mark Walsh
Andy Smith v Stefan Stoyke
Rowby-John Rodriguez v Kyle Anderson
Kevin Painter v Yordi Meeuwisse
Steve Hine v Robert Allenstein
Reply
Is this not on Golden Arrows?
Guests cannot see images in the messages. Please register at the forum by clicking here to see images.
Reply
(10-14-2016, 12:01 PM)Sidewinder Wrote: Is this not on Golden Arrows?

it's just started on there, so yes it is on goldenarrows
Reply
Scott Taylor takes the first match of the day 6-3 over Andy Boulton.
Reply
Pipe wins the Cosmo staff players match over Mansell 6-5.
Reply
Janos Vegso 1-6 Darren Johnson
Ron Meulenkamp 6-3 Marko Puls
Reply
Pallett finally gets his act together and finishes off Dolan 6-3.
Reply
Robbie Green throwing well against Kist and takes it 6-2.
Reply
Today's results...

2016 HappyBet German Darts Championship
Friday October 14 – First Round
Afternoon Session Results
First Round

Andy Boulton 3-6 Scott Taylor
Mickey Mansell 5-6 Justin Pipe
Janos Vegso 1-6 Darren Johnson
Ron Meulenkamp 6-3 Marko Puls
David Pallett 6-3 Brendan Dolan
Robbie Green 6-2 Christian Kist
Mike Holz 3-6 Eddie Dootson
Peter Hudson 6-5 Vincent van der Voort

Evening Session Results
First Round

Steve West 6-0 Tony West
Mark Webster 6-2 Mervyn King
Chris Dobey 2-6 Ted Evetts
Cristo Reyes 6-5 Mark Walsh
Andy Smith 6-2 Stefan Stoyke
Rowby-John Rodriguez 6-2 Kyle Anderson
Kevin Painter 6-3 Yordi Meeuwisse
Steve Hine 5-6 Robert Allenstein
Reply
Saturday October 15 – Second Round
Afternoon Session (1pm-5pm local time, 12pm-4pm BST)
Second Round

Gerwyn Price v David Pallett
Daryl Gurney v Ron Meulenkamp
Alan Norris v Scott Taylor
Simon Whitlock v Justin Pipe
Stephen Bunting v Steve West
Terry Jenkins v Andy Smith
Benito van de Pas v Cristo Reyes
Ian White v Kevin Painter

Evening Session (7pm-11pm local time, 6pm-10pm BST)
Second Round

Dave Chisnall v Peter Hudson
Michael Smith v Mark Webster
Joe Cullen v Robert Allenstein
Mensur Suljovic v Darren Johnson
Jelle Klaasen v Rowby-John Rodriguez
Peter Wright v Eddie Dootson
Michael van Gerwen v Robbie Green
Kim Huybrechts v Ted Evetts
Reply
Afternoon's session results.

Gerwyn Price 5-6 David Pallett
Daryl Gurney 6-2 Ron Meulenkamp
Alan Norris 6-1 Scott Taylor
Simon Whitlock 1-6 Justin Pipe
Stephen Bunting 2-6 Steve West
Terry Jenkins 6-5 Andy Smith
Benito van de Pas 2-6 Cristo Reyes
Ian White 6-5 Kevin Painter
Reply
What darts is Steve West throwing anybody?
Guests cannot see images in the messages. Please register at the forum by clicking here to see images.
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  2019 German Darts Masters mc1958 82 3,449 07-17-2019, 09:09 AM
Last Post: Luca82cb
  2019 German Darts Open mc1958 40 1,956 04-29-2019, 01:56 AM
Last Post: nixer55
  2019 German Darts Grand Prix mc1958 48 2,079 04-23-2019, 11:16 AM
Last Post: spencer
  2019 German Darts Championship mc1958 39 1,853 04-01-2019, 10:39 AM
Last Post: SamCarter501
  2019 PDC World Championship Draw Cosmo 15 1,882 12-02-2018, 12:49 PM
Last Post: RooieReetAap
  German Darts Championship 2018 mc1958 56 3,643 09-03-2018, 08:56 PM
Last Post: gumbo2176
  WSOD German Darts Masters 2018 mc1958 46 4,515 06-06-2018, 06:15 PM
Last Post: doctorfunk
  German Darts Open 2018, ET3 mc1958 110 9,360 04-16-2018, 10:00 PM
Last Post: livepulse
  German Darts Grand Prix 2018 mc1958 75 6,623 04-04-2018, 01:01 AM
Last Post: LethalEagle
  Unique Format For 2018 German Darts Masters mc1958 7 1,779 01-05-2018, 07:07 AM
Last Post: theblindPew



Users browsing this thread: 1 Guest(s)
CustomMadeDarts